wtorek, 27 maja 2008

Ulice Marrakeszu

Czas kończyć wątek poświęcony Marrakeszowi, bo mam jeszcze mnóstwo zdjęć z wielu innych ciekawych zakątków Maroka. Dziś - przynajmniej na jakiś czas - kończę z fotografiami z tego miasta. Na zakończenie przedstawiam fotoreportaż pt. ulice Marrakeszu. Niech same zdjęcia będą opowieścią o ulicach jednego z najbardziej kultowych miast świata.

Marrakesz nazywany jest miastem ogrodów. Mimo otaczającej go pustyni jest faktycznie dość zielony.

Na ulicach można spotkać hordy kotów

Inny typowy obrazek marrakeszańskiej ulicy

Ciekawy sposób na transport bułek

No i oczywiście liczne stragany z wyrobami bardziej lub mniej regionalnymi

Kobiety pracują, a mężczyźni...

... najczęściej mają sjestę.

Wiele starych miast Maroka, w tym Marrakesz, otaczają mury. Wjazd do centrum (zazwyczaj najstarszej części miasta odbywa się poprzez charakterystyczne bramy.

Mury otaczają także domostwa. Arabowie cenią sobie prywatność i wpierw budują mur, a następnie wewnątrz niego dom. To cecha charakterystyczna zabudowań muzułmanów. Mury w miastach często wykorzystywane są do wywieszania na nich produktów przeznaczonych na sprzedaż. Dywany i kilimy wyglądają bardzo widowiskowo.

Boczne uliczki mediny są naprawdę wąskie. Co ciekawe na wszystkich jest dozwolony ruch kołowy. Dlatego wciąż zasuwają po nich motorki, rowery czy wózki ciągnięte przez osiołki. W zasadzie może jechać wszystko, jeśli się tylko zmieści.

Karolina w medinie

Gdzieś niedaleko jest szkoła. Oczywiście ogrodzona wysokim murem. Jak widać, dzieci w Maroku chodzą w mundurkach.

1 komentarz:

Jerry pisze...

Zastanawiam sie czy im te dywany rozwieszone w tym pelnym afrykanskim sloncu nie plowieja.