wtorek, 24 czerwca 2008

Wąwóz Todra

Monumentalny wąwóz Todra to nie tylko przyrodnicza osobliwość Maroka, ale także jedno z najpiękniejszych miejsc tego kraju. Znajduje się w samym sercu Atlasu Wysokiego i należy do najbardziej znanych i cenionych rejonów wspinaczkowych Afryki Północnej. Okoliczne szczyty sięgają od 2000 do 3000 m n.p.m., zaś ściany samego wąwozu to 300 metrów pionowego różowego kamienia (wapienia). Wąwóz położony jest w okolicach miasteczka Tinerhir. Wyjątkowego charakteru (księżycowy krajobraz) nadaje temu miejscu brak roślinności, jedynie u wylotu wąwozu, wzdłuż rzeki rosną kępy palm.

Panorama miasteczka Tinerhir

To również Tinerhir tylko z większej wysokości - drogi do wąwozu Todra. Na zdjęciu świetnie widać, jak miasteczko wykwitło wzdłuż rzeczułki. Rzeczułki oczywiście nie widać, ale widać jej efekty - gaje palmowe

Jeszcze wyżej

Szczyty Atlasu Wysokiego wznoszące się nad Tinerhirem

Na górskich ścieżkach można spotkać miejscowych

Po drodze mijamy ruiny starych kazb. Ponoć budowle z tej różowej glinki stoją do 200 lat, potem rozpadają się. Wówczas mieszkańcy opuszczają je i w okolicy budują nowe kazby.


U wylotu wąwozu Todra


Z gór spływa rzeczułka, a jej wody wpływają na bujną wegetację w najbliższej okolicy

W wąwozieŚciany wąwozu sięgają 300 metrów! W takim widokowym miejscu usytuowany jest sympatyczny hotelik.

Kasia i ja delektujemy się widokami wąwozu. Kazali mi do zdjęcia ściągnąć okulary słoneczne, dlatego wyglądam jak ryba wyciągnięta z wody.


W wąwozie spotkaliśmy wycieczkę dzieciakówEwelina, Rafał i jaWłaścicielka osiołka

2 komentarze:

Wojtek pisze...

Piękne miejsca.

Anonimowy pisze...

Zdjecia wawozu, blizniaczo przypominaja fragmenty wielkiego kanionu / nevada, jest moze cos co wyroznia to niepowtarzalne miejsce, poza klimatem, widok osiolka! marko mn15@tlen.pl