poniedziałek, 11 sierpnia 2008

Zbigniew Brzeziński o napaści Rosji na Gruzję

Zamieszczam poniżej tekst wywiadu, który uważam za bardzo ważny i bogaty w cenne uwagi. Wypowiada je człowiek, który cieszy się moim wielkim autorytetem i wiem, że jego wiedza pozwala na dostrzeganie rzeczy, które niekoniecznie inni dostrzegają.

***

Zbigniew Brzeziński
, były doradca prezydenta USA Jimmy Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego w wywiadzie dla internetowego magazynu "Huffington Post.com" wezwał USA i inne państwa zachodnie, aby w razie kontynuacji starań Kremla o uczynienie z Gruzji swego satelity zastosowały sankcje ekonomiczne przeciw Rosji i przyspieszyły przyjęcie Gruzji do NATO.
- Stawką jest zasadniczo to, jaką rolę Rosja będzie odgrywać w nowym systemie międzynarodowym. Putin kieruje ją na kurs złowrogo przypominający politykę Stalina i Hitlera w latach 30. Carl Bildt słusznie przeprowadził analogię między "usprawiedliwianiem" przez Putina rozczłonkowania Gruzji z powodu Rosjan w Południowej Osetii a taktyką Hitlera wobec Czechosłowacji w celu "wyzwolenia" Niemców sudeckich - powiedział były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

- Jeszcze bardziej złowroga jest analogia między tym, co robi Putin, a tym, co robił Stalin w stosunku do Finlandii - próbując zniszczyć przez użycie siły suwerenność małego demokratycznego sąsiada. W rezultacie, z moralnego i strategicznego punktu widzenia,
Gruzja jest Finlandią naszych czasów - kontynuował Brzeziński.

Podkreślił, że poprzez działania zbrojne w Gruzji Rosja realizuje swoje
imperialne plany "ponownego scalenia obszarów byłego ZSRR pod kontrolą Kremla i odcięcia Zachodowi dostępu do Morza Kaspijskiego i Azji Środkowej przez uzyskanie kontroli nad rurociągiem Baku-Ceyhan, który przebiega przez Gruzję".

- Krótko mówiąc, stawka jest bardzo znacząca.
Chodzi o dostęp do ropy w momencie, gdy surowca tego brakuje i staje się on coraz droższy, i o to, w jaki sposób wielkie mocarstwo zachowuje się w naszym nowym świecie wzajemnych zależności. Zachowanie to powinno być oparte na wzajemnym dostosowaniu się i konsensie, a nie na brutalnej sile - oświadczył Brzeziński.

Ostrzegł, że jeżeli Gruzja zostanie podporządkowana Rosji, ta "użyje tej samej taktyki przeciw Ukrainie". - Putin groził już publiczne Ukrainie - dodał.

Zapytany, co może zrobić Zachód, aby zmusić Rosję do zmiany polityki, Brzeziński zalecił politykę stopniowego jej izolowania.

- Nie tylko Zachód, ale cała reszta społeczności międzynarodowej musi jasno dać do zrozumienia, że tego rodzaju zachowanie będzie prowadziło do ostracyzmu oraz kar ekonomicznych i finansowych. W ostateczności, jeżeli Rosja nadal będzie podążać tym kursem, musi stanąć przed groźbą izolacji w społeczności międzynarodowej, co stanowi długofalowe ryzyko dla jej pomyślności - powiedział.

Zapytany, czy popiera propozycję republikańskiego kandydata na prezydenta Johna McCaina, żeby Rosję wykluczyć z klubu G-8, były doradca Cartera odpowiedział, że trzeba zrobić "dużo więcej".

- To musi być skoordynowany wysiłek na wszystkich poziomach - w ONZ, w Radzie Atlantyckiej. Trzeba przeprowadzić konsultacje z Japonią, Chinami i innymi państwami i przekazać Rosji, że niezależnie od tego, jakie ma problemy, nie może ich rozwiązywać polityką rozczłonkowywania sąsiedniego państwa i próbami jego zdominowania - mówił Brzeziński.

Zdaniem profesora, błędem NATO było nieobjęcie Gruzji na ostatnim szczycie w Bukareszcie planem pomocy w przyspieszeniu jej członkostwa w sojuszu (tzw. MAP - Membership Action Plan).

- Zważywszy na to, co się stało, NATO powinno rozciągnąć ten plan na Gruzję, umacniając w ten sposób zobowiązanie, jakie sojusz złożył w marcu wobec Gruzji w Bukareszcie, aby w przyszłości przyjąć ją w swoje szeregi - powiedział Brzeziński.

Cytat za Onet.pl

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Napaść? Rosja na podstawie porozumienia z 1992 mieli strzec korytarzu bezpieczeństwa wzdłuż granicy Południowej Osetii. Gruzja tę granicę przekroczyła. Zdaniem Brzezińskiego bym się nie przejmował, od lat "doradza" to samo w kółko, on by izolował wszystko, byle by USA mieli dostęp do ropy, IRAK, IRAN, Afganistan, Koreę - wszystko izolować i bombardować.

recoleta pisze...

Słowo "porozumienie" nie oznacza, że coś się odbyło/odbywa zgodnie z prawem i poczuciem sprawiedliwości. Kiedyś Rosja i Niemcy też podpisali porozumienie, na mocy którego dokonali czwartego rozbioru Polski.