niedziela, 14 czerwca 2009

Lodowiec Perito Moreno / El glaciar Perito Moreno

Dziś proponuję przenieść się o kilka tysięcy kilometrów na południe Ameryki Południowej, a dokładniej do południowej Patagonii. Na obszarze Parku Los Glaciares znajduje się jeden z największych lodowców świata - Perito Moreno. Park Narodowy Los Glaciares to obszar wokół jezior Argentino i Wiedma, rozciągający się w argentyńskiej części Patagonii. Jest tu w sumie 356 lodowców. Właśnie do jednego z tych jezior (Lago Argentino) wpada, dzieląc je równocześnie na dwie części (całkowicie raz na cztery lata) lodowiec Perito Moreno. W zależności od sezonu wznosi się na wysokość od 60 do 80 metrów. Wspaniałe, turkusowe ściany odbijają się w ciemnoszmaragdowych wodach jezior, z których wypływa największa rzeka południowej Patagonii - Santa Cruz. Ponieważ Perito Moreno jest lodowcem rosnącym (przemieszcza się 2 metry na dobę, czyli. ok. 700 metrów na rok), a zatem olbrzymie wieże lodowe co jakiś czas (czasami co kilka minut) odrywają się od reszty lodowca i z ogromnym hukiem wpadają do Canal de los Tempanos. Perito Moreno można podziwiać jak na dłoni, ponieważ przełamuje się przez jezioro, dochodząc prawie do drugiego brzegu. Tu wybudowano liczne tarasy widokowe, z których można obserwować jego pękanie i urywanie się lodowych ścian. To naprawdę niezapomniany widok, jak również efekty dźwiękowe, pekające i odrywające się ściany lodowe wydają odgłos grzmotu lub wybuchu granatu. Lodowiec działa też jak ogromna lodówka. Nawet podczas patagońskiego lata jest tu paskudnie zimno. Pamiętam, że zmarzłam okropnie, a byłam dość grubo ubrana. W Parku Narodowym Los Glaciares znajduje się również najdłuższy lodowiec na świecie - Upsala, o długości 30 km, oddalony od kultowego miasteczka El Calafate o około 45 km. Podziwianie obu lodowców jest możliwe zarówno z lądu (są organizowane wycieczki z przewodnikiem na sam lodowiec) jak i z wody (wycieczki stateczkami do lodowca lub pod przepięknymi lodowymi mostami i oglądanie lodowca niemalże od wewnątrz).

***

El Glaciar Perito Moreno está ubicado en Argentina, naciendo del Campo de Hielo Patagónico Sur, compartido por Argentina y Chile. Se extiende sobre el Brazo Sur del Lago Argentino, con un frente de cinco kilómetros de longitud y sesenta metros de altura. Es uno de los glaciares más imponentes del mundo, y ha sido considerado la octava maravilla por las espectaculares vistas que ofrece. Situado en una zona rodeada de bosques y montañas, queda dentro del Parque Nacional Los Glaciares, que tiene en total 356 glaciares. El Glaciar Perito Moreno tiene una velocidad medida, a unos 4 km del frente, de aproximadamentemetros 2 por día, alrededor de 700 m por año. Este glaciar muestra un sorprendente y curioso fenómeno, en el que su gran masa de hielo avanza continuamente, provocando la acumulación, ruptura y desprendimiento de gigantescos bloques de hielo en su frente de 5 Km. de ancho, situado sobre el Canal de los Témpanos; allí es donde navegan los numerosos fragmentos de hielo del glaciar. El frente del glaciar sobrepasa los 60 m sobre el agua en su altura máxima, de donde caen continuamente trozos de diversos tamaños, produciendo una estridencia comparable al sonido del trueno.

Same zdjęcia nie wystarczą, aby pokazać imponujące możliwości tego lodowca. Polecam krótki filmik z okresu, gdy lodowiec przełamał się na drugą stronę jeziora i tu dochodzi do najbardziej spektakularnych obłamań czoła lodowca.

6 komentarzy:

America Latina pisze...

Recoleta. Cięzko określać Perito Moreno jako jeden z największych lodowców świata.
A to dlatego, że jest on częścią trzeciego z największych lodowców świata - Lodowca Kontynentalnego czy też HPC (Hielo Patagonico Continental).
Tymi potężnymi odnogami są też Upsala, Viedma, Tyndall czy Grey.

recoleta pisze...

Być może jest tak faktycznie. Aż tak nie jestem zaznajomiona z tematem lodowców. Ale rzeczywiście obiło mi się o uszy, że tzw. Lądolód Patagoński jest największym kontynentalnym polem lodowym poza Antarktydą i Grenlandią.

America Latina pisze...

a dokładnie południowy lodowiec kontynentalny (ok. 500km długości). :) Północny jest troszke mniejszy ale za to z najwyższym patagońskim szczytem Monte San Valentin (4058m).
Krótki filmik z tego lodowca mozesz zobaczyc tutaj:
http://www.youtube.com/watch?v=64SEcR9F2CU

Anonimowy pisze...

Jelas ada banyak tahu tentang hal ini. Saya pikir Anda membuat beberapa poin baik di Fitur juga. Tetap bekerja, pekerjaan yang besar!

Anonimowy pisze...

piekne zdjecia !

Anonimowy pisze...

Jako wielka miłośniczka lodowców będąca ciągle pod ich niepowtarzalnym wrażeniem, widziałam wiekszość lodowców nowozelandzkich, ale żaden tak nie oczarował mnie jak Perito Moreno.