poniedziałek, 27 lipca 2009

Pod niebem Zeusa / Abajo del cielo de Zeus

Karolina 2 dni temu wyjechała do Grecji i zameldowała się już pod Olimpem. Mam nadzieję, że Gromowładny na czas jej pobytu przymknie swe oko i nie będzie rzucał piorunami. Jej wyjazd jest natomiast okazją do powspominania naszego ostatniego pobytu w tym kraju. Poniżej kilka zdjęć.

Najpierw mapka. Na powiększeniu widać czerwoną strzałkę, która pokazuje miejsce naszego pobytu - miasteczko Pylos (lub Pilos) nad zatoką Navarino.


Nasz domek w Thanos Village we wsi Gialova (6 km od Pylos)

Widok w dzień (po południu) z naszego tarasu na zatokę Navarino (woda po lewej) i okoliczne gaje oliwne i palmowe oraz lagunę (woda po prawej), objętą strefą "Natura 2000".

Widok z rana. Ten garbaty kształt z lewej strony to wyspa Sfaktiria, oddzielająca wody zatoki Navarino od pełnego Morza Śródziemnego

Widok o zachodzie słońca

Nasz basen o zachodzie słońca

Golden Beach nad wodami zatoki Navarino. Jak widać, nie widać "żywego ducha". Temperatura w zatoce wynosiła 30 st. Nie dziwota, że nie było amatorów takiej kąpieli.

Bliżej Pylos "zaparkował" wrak. W 1827 zatoka Navarino stała się miejscem bitwy morskiej podczas wojny Grecji o niepodległość. Na jej dnie znajduje się ponoć kilkadziesiąt zatopionych statków.

Obecnie w porcie w Pylos dominują statki wycieczkowo-rekreacyjne

Port w Pylos

Port w Pylos

Nad Pylos górują ruiny osmańskiej twierdzy Neo Kastro

Panorama Pylos

Z murów twierdzy rozciąga się wspaniały widok na całą zatokę, w której znajduje się, oprócz dużej wyspy Sfaktirii, kilka mniejszych, bezludnych, skalistych wysepek.

Twierdzę Neo Kastro wybudowali Turcy w XVI wieku. Należy ona do najlepiej zachowanych obiektów tego typu na Peloponezie.

W obrębie murów znajduje się m.in. meczet zamieniony na kościół (obecnie poddawany kapitalnej renowacji, bo faktycznie jest totalną ruiną) oraz dziedziniec otoczony przez kazamaty. Jeszcze w XX wieku było tu ciężkie więzienie.

A tu można zobaczyć 3 filmiki z Grecji.

Brak komentarzy: