poniedziałek, 10 sierpnia 2009

Antyczna Olimpia / La antigua Olimpia

Z takim miejscem można mieć mnóstwo skojarzeń i ciekawych wspomnień. Ja jednak mam jedno dość wyraźne wspomnienie z pobytu w antycznej Olimpii - temperaturę rodem z wnętrza rozgrzanego piekarnika. Przykro mówić, ale temperatura spowodowała, że pobyt w Olimpii był skrócony, a to że tam w ogóle wytrzymaliśmy (temperaturę podnosiły dodatkowo rozgrzane wszechotaczające kamienie) zawdzięczamy klimatyzowanemu muzeum, w którym znajdowały się posągi wydobyte z ruin poszczególnych świątyń i domostw. I muszę dodać, że mimo iż bywałam w różnych częściach świata, gdzie czasami było naprawdę gorąco, to jednak w Olimpii doświadczyłam chyba jedną z najwyższych temperatur w życiu, czyli 48 stopni.


Gimnazjon / Gimnasio

Palestra

Palestra

Dom Fidiasza rozpoznany jako pracownia wielkiego rzeźbiarza dzięki znalezionemu tam kubkowi z inskrypcją "jestem Fidiasza"
Taller de Fidias

Leonidajon z IV w. p.n.e., czyli coś rodzaju hotelu dla honorowych gości
Leonidaion

Ruiny świątyni Zeusa (ok. 456 p.n.e.) wzniesionej w porządku doryckim; swego czasu największej świątyni starożytnego świata. Wewnątrz znajdował się jeden z tzw. siedmiu cudów świata – 13-metrowy posąg Zeusa dłuta Fidiasza. Dziś tylko po głowicach (kapitelach) kolumn można wyobrazić sobie, jak ogromna to musiała być budowla.
Templo de Zeus (es del año 456 a. C), fue el modelo de los templos clásicos griegos de orden dórico. El templo albergaba la estatua de Zeus que fue una de las siete maravillas del mundo antiguo. La estatua criselefantina tenía aproximadamente 13 metros de alto y había sido esculpida por Fidias en su taller de Olimpia.

Odrestaurowana jedna z kolumn świątyni Zeusa, jedyna w morzu innych przewróconych.
Ruinas del Templo de Zeus.

Robi wrażenie
Impresionante

Filipejon - świątynia Filipa II Macedońskiego
Philippeion

Filipejon / Philippeion

Świątynia Hery, przed nią znajduje się najsłynniejsze miejsce Olimpii - ołtarz Hery, gdzie zapalano i wciąż zapala się płomień olimpijski.
Heraion, Templo de Hera

Nimfajon - rodzaj fontanny, wodotrysku. Miejsce poświęcone było nimfom związanym z wodą.
Nympheum of Herodes Atticus

Fragment frontonu świątyni Zeusa
Fronton del Templo de Zeus1 komentarz:

Jerry pisze...

Kiedys we Wroclawiu bylo ponad 40 stopni a co gorsza w nocy temperatura nie spadala nic. I takie upaly sa chyba najgorsze bo np. w Pineda de Mar pod wieczor bylo bardzo przyjemnie.