poniedziałek, 31 sierpnia 2009

Warszawa (cz. 2) - Biblioteka Uniwersytecka / Varsovia (parte 2) - La Biblioteca Universitaria

Kiedy zapytałam się Karolinę, co chce zobaczyć w Warszawie powiedziała "Bibliotekę Uniwersytecką". Kiedyś oglądała moje zdjęcia z tego miejsca i bardzo zainteresowało ją, gdy opowiadałam o ogrodach rosnących na dachu. Zresztą, określenie "ogrody na dachu" nie oddaje rzeczywistości. Bo tak naprawdę to wyjątkowo pięknie zaprojektowane miejsce (nie tylko sam dach, ale jako całość) i wbrew pozorom bardzo duże. Zdjęcia nie są w stanie oddać uroku całości. I faktycznie, to jedno z najpiękniejszych i wartych zobaczenia miejsc stolicy.

***

La Biblioteca Universitaria (de la Universidad de Varsovia) es un de los lugares más bellos y extraordinarios de Varsovia. Esto es el edificio bello y los jardines magníficos en su tejado.


Wnętrza biblioteki


Na dachu są miejsce, z których można zerknąć do środka czytelni. W okresie wakacyjnym czytelnia była oczywiście nieczynna.
En el tejado estan unos lugares, de donde se puede mirar adentro la sala de lectura.


Na dachu są pagórki porośnięte różnymi gatunkami traw i krzewów...
En el tejado están las colinas, donde crecen las especies diversas de las hierbas y los arbustos...

... oraz prośnięte winoroślami pergole.
... están aquí también las pergolas con las parras.


Na dachu znajduje się wiele ciekawych elementów architektonicznych, np. mostków czy tarasów widokowych.
En este tejado estan muchos elementos estructurales del jardín, por ejemplo: las pasarelas o los miradores.2 komentarze:

cassia.wu pisze...

Bardzo lubię to miejsce :)

recoleta pisze...

Tak, jest niezwykłe. Szkoda, ze u nas nie ma takiego zacisznego miejsca w centrum miasta. Kiedyś jako dziecko lubiłam jeździć do egzotarium w Sosnowcu, ale to jednak miejsce zamknięte, pod dachem.