niedziela, 18 października 2009

Adiós muchachos

"Adiós muchachos" to moje ulubione tango argentyńskie. Za każdym razem, gdy go słucham, mam wrażenie, że nie ma piękniejszego; szczególnie gdy wykonuje go legendarny "tanguero" Argentyny - Carlos Gardel (o którym kiedyś jeszcze napiszę). Ale ponieważ jest to jedno z najbardziej popularnych tang łapali się za jego wykonanie różni artyści i śpiewali je w wielu językach. "Adiós muchachos" powstało w 1927 roku za sprawą Césara Felipe Veldani'ego (autora słów) i Julia Césara Sandersa (autora muzyki). Wykonane zostało po raz pierwszy przez Agustina Magaldi'ego 10 września 1927 r., następnie przez Ignacio Corsini'ego 7 lutego 1928 r. i wreszcie przez Carlosa Gardela 26 de czerwca 1928 r.

Jak ktoś zna hiszpański, to słowa tego tanga może znaleźć tu: "Adios muchachos". Poniżej przykłady, najpierw w wykonaniu Carlosa Gardela, a potem inni (również różne wersje językowe). Niesamowite jest to, że każdy z nich, zachowując duszę tanga argentyńskiego, potrafił/ła dodać tyle od siebie, nie czyniąc dla tanga szkody, a czasami nadając mu nowy, niezwykły wydźwięk. Bo przecież "Adiós muchachos", które tak kocham w wykonaniu Carlosa Gardela, jak również piękne w wykonaniu Louisa Armstronga czy a'la mambo kubańskie. Sami się przekonajcie.2 komentarze:

America Latina pisze...

dziekuje za pozdrowienia.
juz po walce z lodowcem i gorami.
obecnie probuje wrocic do stanu uzywalnosci. ;)

Oscar pisze...

Que tal!!!!
Realize una entrada nueva, el Bar Palacio, y en entradas antiguas hice "70 balcones y ninguna flor", Entra en "entradas antiguas"
Saludos
Un abrazo
Oscar