poniedziałek, 5 października 2009

Mercedes Sosa - pierwsza dama argentyńskiej muzyki - nie żyje / Mercedes Sosa murió

Z wielkim żalem dowiedziałam się właśnie, że wczoraj (4 października 2009 r.) w wieku 74 lat zmarła Mercedes Sosa - symbol folkloru latynoamerykańskiego. Pisałam o niej 2 lata temu, na swoim starym blogu. Dziś zamieszczam ten materiał (nieco zmodyfikowany).

La cantante Mercedes Sosa, símbolo del folklore latinoamericano y principal voz de la música argentina, murió el domingo a los 74 años de edad.

Mercedes Sosa - przez swoich wielbicieli zwana La Negra (Czarna) - pierwsza dama argentyńskiej muzyki i nie tylko. Była także bardzo popularna w całej Ameryce Południowej. Jak u większości muzyków argentyńskich, jej korzenie tkwią w folklorze Argentyny. I nic dziwnego, urodziła się w prowincji Tucuman, położonej w północno-zachodniej części kraju - w regionie gęsto zamieszkałym do dzisiaj przez Indian (Quechua). Mercedes Sosa była w połowie Quechua, co widać w jej charakterystycznych rysach twarzy. Ale przede wszystkim miała przepiękny, ciepły głos. Śpiewała muzykę głównie nastrojową, przesiąknięta duchem Argentyny, gór i wieloma innymi etnicznymi dźwiękami.Mercedes Sosa urodziła się w 1935 roku. W latach 70-tych sprzyjała Peronowi i miała ogromne problemy podczas rządów junty wojskowej w Argentynie. W końcu, w 1978 roku musiała wyjechać z kraju (wpierw do Francji, potem do Hiszpanii). Jej muzyka została zakazana w Argentynie, a jej drugi mąż został zamordowany. Do Argentyny wróciła w 1982 roku. Od tego czasu za każdym razem była gorąco przyjmowana na koncertach. Przez lata współpracowała z wieloma muzykami argentyńskiego, w tym m.in.: León Gieco, Víctor Heredia, Charly García, Antonio TarragóRos, Rodolfo Mederos, Coqui Sosa i Fito Páez. Poza tym pracowała z wieloma artystami latynoamerykańskimi, w tym: Milton Nascimento czy Silvio Rodríguez. W 2001 roku brała udział w wielkim wydarzeniu - produkcji "Mszy Kreolskiej" (Misa Criolla) z Arielem Ramirezem. Zawsze zabierała głos w sprawie swojego kraju, nie bała się wypowiedzi politycznych. Była w opozycji do rządu byłego prezydenta Argentyny - Carlosa Menema (1989-1999), natomiast sprzyjała prezydentowi Néstorowi Kirchnerowi (2003 -2007). Mercedes Sosa była także ambasadorem dobrej woli UNESCO dla Ameryki Łacińskiej i Karaibów.


Brak komentarzy: