czwartek, 18 marca 2010

8 Festiwal Slajdów Podróżniczych, 18 - 21 marca

Przypominam, że już dziś rusza VIII Festiwal Slajdów Podróżniczych w Katowicach. Organizatorami imprezy są Śląskie Stowarzyszenie Podróżnicze „Garuda” oraz Studenckie Koło Podróżnicze „Denali”. Festiwal odbywa się od 18 do 21 marca w auli Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Uniwersytecka 4, koło najwyższego wieżowca Katowic Altusa).

Tegoroczna edycja będzie poświęcona pamięci Kingi Choszcz (1973-2006) - podróżniczki, która w 2004 roku była gościem II Festiwalu Slajdów Podróżniczych. Podczas niego opowiadała o swojej podróży dookoła świata. Kinga Choszcz jest współautorką książki podróżniczej "Prowadził nas los" oraz autorką książki "Moja Afryka". W 2006 r. zmarła w Akrze (Ghana) na malarię mózgową.

Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in.:

- kapitan Marta Sziłajtis Obiegło, która w 2009 r., w ciągu 358 dni na 28-stopowym jachcie, w samotnym rejsie opłynęła Ziemię dookoła. Rozpoczynając żeglugę miała zaledwie 22 lata, tym samym została najmłodszą Polką i jedną z najmłodszych kobiet na świecie, które dokonały takiego wyczynu. Za to osiągnięcie 14 marca 2010 r. otrzymała wyróżnienie w kategorii "żeglarstwo" podczas XII Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni.
Pokaz Marty Sziłajtis Obiegło: sobota, 20 marca, godz. 19:00

- Arkadiusz Mytko, uczestnik samotnej wyprawy "Patagoński Triatlon", podczas której w ciągu ponad 6 miesięcy dokonał trawersu Patagonii w ekstremalnych warunkach, poruszając się pieszo, rowerem, kajakiem i na nartach. Ekspedycja "Patagoński Triatlon” należy do bardzo trudnych wyczynów sportowych. Za swoje osiągnięcie Arek Mytko otrzymał 14 marca 2010 r., podczas XII Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni, najbardziej prestiżową polską nagrodę podróżniczą - "KOLOSA" za wyczyn roku 2009. Arek jest autorem blogu "America Latina", na który przy okazji serdecznie zapraszam (na stałe  link jest umieszczony na liście moich zaprzyjaźnionych bogów).
Pokaz Arka Mytko: sobota, 20 marca, godz. 14:15

- Jasiek Mela, polarnik i podróżnik, najmłodszy w historii zdobywca bieguna północnego i bieguna południowego. Na oba bieguny (wraz z polarnikiem Markiem Kamińskim) dotarł w ciągu jednego roku. Jest jednocześnie pierwszym niepełnosprawnym, który dokonał takiego wyczynu (w wyniku porażenia prądem stracił lewe podudzie i prawe przedramię). Ponadto wziął udział w wyprawie na Kilimandżaro i najwyższy szczyt Kaukazu - Elbrus. Założył fundację "Poza Horyzonty", która niesie pomoc niepełnosprawnym, szczególnie osobom po wypadkach.
Pokaz Jaśka Meli: sobota, 20 marca, godz. 17:15


Festiwalowi towarzyszy wiele imprez dodatkowych: wystawy fotograficzne, koncerty, konkursy.

Na wszystkie pokazy WSTĘP WOLNY

Szczegółowy program imprezy na stronie:
www.festiwal.morawiec.travel.pl
 

Brak komentarzy: