sobota, 21 sierpnia 2010

Krzemionki Opatowskie / Las minas del sílex

W lasach rozciągających się koło Ostrowca Świętokrzyskiego znajduje się rezerwat archeologiczno-przyrodniczy Krzemionki Opatowskie. Na wielkiej tablicy przy wjeździe do rezerwatu widnieje napis: "Starsze niż piramidy w Egipcie". Na rezerwat składa się kompleks kopalń prahistorycznych, doskonale zachowany krajobraz nakopalniany oraz wioska neolityczna. Kopalnie pochodzą z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu (ok. 3900-1600 p.n.e.), jednakże większość szybów znajdujących się w Krzemionkach powstało w wyniku działalności górników w latach 2900-2500 p.n.e. Wytwarzane przez nich  siekiery z krzemienia, cieszyły się dużą popularnością i rozprowadzano je w promieniu aż do 660 km od kopalń. Zostały odkryte w 1922 r. przez geologa Jana Samsonowicza. Zarządzeniem Prezydenta RP L. Wałęsy w1994 r. Krzemionki zostały uznane za Pomnik Historii. W rok później teren ten uznano za rezerwat przyrody. Obecnie trwają przygotowania do wpisu Krzemionek na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. 

W Krzemionkach jest udostępniona do zwiedzania podziemna trasa turystyczna. Przy panującym tego dnia, gdy byliśmy, upale na powierzchni, na dole panował miły chłód - stała temperatura 8 st. C. Wycieczka była bardzo ciekawa. Podziwiałyśmy niezwykłe umiejętności  i pomysłowość prahistorycznych górników, którzy na dużej przestrzeni wydłubali tu sporo szybów, komór i korytarzy. W ścianach korytarzy widać wiele konkrecji krzemiennych. Na uwagę zasługuje przede wszystkim, unikatowy w skali światowej, krzemień pasiasty. W jednej z komór widać, wykonany w na skale węglem drzewnym, rysunek człowieka (znajduje się on w logo rezerwatu). Na powierzchni można natomiast zwiedzić zrekonstruowaną wioskę neolityczną z licznymi chatami i obiektami typowymi dla tego okresu. Pod ziemią nie robiłam zdjęć. Poniżej zdjęcia wyłącznie z wioski, ale na stronie rezerwatu Krzemionki Opatowskie można znaleźć dużo zdjęć i ciekawych tekstów. Polecam to miejsce do zwiedzenia.

Las minas del sílex tienen más años que las pirámides en Egipto. Los indicios más antiguos de la existencia de la minería en tierras polacas son de hace más de 3500 años a.C. En Krzemionki Opatowskie se puede admirar una de las más antiguas y mejor conservadas canteras de pedernal, de donde en la época de 3500 a 1200 a. C. se extraía sílex rayado, que, a la vez, es uno de los más valiosos hallazgos arqueológicos de Europa. Allí se puede encontrar el paisaje de las minas i (perfecto estado de conservación), la arquitectura de los sótanos y una aldea neolítica. Las hachas queproducían del sílex., distribuían en el rayo hasta 660 kms de las minas.  Las minas destapó el geólogo Jan Samsonowicz en 1922 año. En 1994 año Krzemionki se reconoció como el Monumento de la Historia por el decreto del presidente de la Polonia. Duran las preparaciones para registrar las minas en Krzemionki a la lista del patrimonio de la humanidad de la Unesco. Actualmente aca está ubicado la reserva arqueológica-natural. Recomiendo la página de la reserva: Krzemionki Opatowskie, donde estan las fotos de las minas. Abajo las fotos solo de la aldea neolítica.
2 komentarze:

Wojtek pisze...

Nich mi polonista wyjaśni czy jest słowo prahistoryczne i czym się różni od prehistoryczne ;-) Słowo z lubością używane jest na oficjalnej stronie Krzemionek.
A przy okazji. Piszesz, że temp. wynosiła 8C. Pewnie nie mierzyłaś, tylko tak podali. Podobnie podają we Włoszech. Pamiętam jaskinię Del Vento koło Bargi. Tam piszą, że pod ziemią jest 11C. Ciekawe czy ta różnica zależy od bardziej nagrzanej ziemi włoskiej czy od czegoś innego?

recoleta pisze...

Nie ma żadnej różnicy. "Prahistoryczny" i "prehistoryczny" to to samo. Obie formy dozwolone. Co do temperatury... nie mierzyłam oczywiście, ale faktycznie, po jakimś czasie zrobiło nam się mocno chłodno, zmarzł mi czubek nosa, a po wyjściu na powierzchnię zaparowały okulary.