czwartek, 17 marca 2011

Teatr w kopalni / El teatro en la mina

Trochę z opóźnieniem, ale chciałabym podzielić się swoimi refleksjami po spektaklu Teatru Wierszalin, na którym byłam 12 marca w Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu. Tak, tak, to nie pomyłka, spektakl odbył się 320 metrów pod ziemią. Teatr na Poziomie to najgłębiej położona scena impresaryjna w Europie. Sama kopalnia to ciekawy obiekt turystyczny (powstała w 1855 roku), warto udać się tam na trasę wycieczkową i poczuć klimat XIX-wiecznej kopalni, zobaczyć m.in.: świetnie zachowane stajnie końskie sprzed przeszło stu lat, korytarze i komory górnicze oraz ekspozycje górniczych narzędzi, lamp sprzętu ratunkowego oraz wystawę geologiczną. 


 Wracając jednak do przedstawienia, najpierw należało zjechać klatką górniczą na poziom 320. Wszystko odbyło się z tradycją górniczą, dostaliśmy nawet kaski. Na dole czekał na nas mały barek, gdzie wypiliśmy herbatę z sokiem malinowym i oczekiwaliśmy zjazdu wszystkich uczestników spektaklu. Przedstawienie odbyło się w hali pomp, która niestety (ponoć wyjątkowo w tym dniu i nie z winy organizatorów) nie była dobrze przygotowana. Nawet napisałam skargę (i otrzymałam przeprosiny), gdyż widownia była fatalnie ustawiona, wszystkie ławki praktycznie na jednym poziomie, a scena nawet nieco niżej, dlatego kompletnie nic nie widziałam. Muszę przyznać, że w zasadzie spektakl odsłuchałam, a nie zobaczyłam. Byłam bardzo zła, tym bardziej że bardzo lubię Teatr Wierszalin z Supraśla spodziewałam się prawdziwego widowiska. Rzeczywiście, z tego co udało mi się zobaczyć i usłyszeć, uważam spektakl za bardzo dobry, choć na pewno zaskakujący, inny… ale taka też jest specyfika Teatru Wierszalin. Spektakl „Traktat o manekinach” oparty na fragmentach Sklepów cynamonowych Brunona Schultza wprowadził widownię w niezwykłą atmosferę niewielkiej, zamkniętej przestrzeni, w której padają pytania o największe sprawy ludzkości. Wiele z nich trafia w głuchą pustkę i pozostaje bez odpowiedzi, na niektóre z nich poszczególne postaci spektaklu usiłują odpowiedzieć. Przedstawiony świat maleńkiej pracowni krawieckiej nie jest jednak aż tak odizolowany od reszty świata, jakby się można było spodziewać. Nawiedzają go żołnierze, przywódcy totalitarnych systemów, przetaczające się demonstracje, wielcy reżyserzy początków kinematografii wraz ze światem swoich filmów, których fragmenty pojawiają się na ścianach sali. W mrocznej pracowni, otoczonej ścianami i oknami, toczy się monolog o powołanie do życia człowieka sztucznego, sterowanego zewnątrz, pozbawionego własnych myśli, istotę bezwolną, którą można manewrować wedle woli przywódcy danej ideologii. I mimo iż tematyka bardzo nawiązuje to ideologii nadczłowieka, nadmarionety Edwarda Craiga i innych teorii z czasów pierwszych dekad XX wieku, to wiele z pytań ma charakter ponadczasowy, bardzo istotny w pierwszych dekadach XXI wieku. Na koniec wypada jeszcze powiedzieć, że gra aktorska jest wyśmienita, scenografia bardzo sugestywna, świetne połączenie światła i dźwięku, teatru z filmem – całość po prostu świetna! Ale następnym razem pójdę do „normalnego” teatru, to znaczy takiego, gdzie będzie coś widać. 


Zdjęcia nie są mojego autorstwa

Obsada

Reżyseria i inscenizacja: Piotr Tomaszuk
Scenografia: Julia Skuratova
Występują: Rafał Gąsowski, Dariusz Matys, Miłosz Pietruski

4 komentarze:

marko pisze...

Świetna sprawa szkoda bo wcześniej nie słyszałem o tym podziemnym niesamowitym teatrze, ciekawe czy spektakl był jednorazowym widowiskiem czy przedstawienia odbywaja się cyklicznie

recoleta pisze...

Z tego co widziałam na stronie kopalni Guido, spektakle odbywają się mniej więcej raz na miesiąc, ale każdorazowo to jest inne widowisko. Teatr Wierszalin rzadko rusza się ze swojego Supraśla (koło Białegostoku), więc to była nie lada gratka, aby go zobaczyć. Jednak bardzo polecam ich macierzysty teatr - niesamowity klimat i okoliczności przyrody.

Anonimowy pisze...

You made some good points there. I did a search on the topic and found most people will agree with your blog.

paxil

Anonimowy pisze...

It’s really a nice and helpful piece of information. I’m glad that you shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

generic cialis