sobota, 17 września 2011

Karlova Studánka

Relacje z mojego krótkiego pobytu w Czechach kończę zdjęciami z Karlovej Studánki. To przepiękne miasteczko położone w Jesenikach; malownicze i urokliwe sanatorium o charakterystycznej architekturze (domki wyglądają jak z bajki). Ciekawostką jest to, że według pomiarów klimatycznych jest tu najczystsze powietrze w Europie środkowej. Na terenie całego miasteczka obowiązuje zakaz palenia papierosów. Można do woli delektować się czystym powietrzem uzdrowiska, spacerować ślicznymi alejkami, parkami, lasami i mosteczkami rozciągniętymi nad górskimi potokami spływającymi  ze zboczy najwyższej góry Jeseników - Pradziada. Można także chodzić po okolicznych górach. Dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu i leczniczemu klimatowi Karlova Studánka jest głównie miejscem kuracji pacjentów z chorobami dróg oddechowych, ale nie tylko, bo leczy się tu także: choroby onkologiczne, nadciśnienie i choroby naczyń krwionośnych oraz dolegliwości stawów i kręgosłupa. Do naturalnych źródeł leczniczych należy woda mineralna i naturalny dwutlenek węgla pozyskiwany z głębokości 127 m. Naturalna woda mineralna ma wysoką zawartość kwasu węglowego i metakrzemowego. Piłam - faktycznie bardzo smaczna, jakby lekko gazowana, bardzo orzeźwiająca. Wodę można darmowo pić do woli w pijalni wód znajdującej się w centrum miasteczka. Można także "zatankować" do jakiegoś pojemnika. Miasteczko zrobiło na mnie ogromnie pozytywne wrażenie, muszę tam kiedyś przyjechać na dłużej. Polecam wszystkim spragnionym czystego powietrza, spokoju, ciszy i zdrowego odżywiania. 

Więcej o tym pięknym miejscu na stronie domowej Karlovej Studánki.
4 komentarze:

Mażena pisze...

Miasto znane mi jedynie z mapy. Zdjęcia pokazują nastrój, który by mi odpowiadał!

Wojtek pisze...

Rzeczywiście bardzo "klimatyczne" miejsce, warte odwiedzenia.

oonu pisze...

bardzo pozytywnie się prezentuje na zdjęciach. Uwielbiam Czechy, mają w sobie coś magicznego. niepowtarzalną kameralność i spokój. Pozdrawiam ;))

marko pisze...

Swietne miejsce na odpoczynek, bylem pare razy w Czechach chociaz nie w tym miasteczku to faktycznie niektore okolice jak ktos napisal maja cos w sobie z magii