wtorek, 18 października 2011

Targi Książki w Katowicach

Już w czwartek (20 października) ruszają w Katowicach Targi Książki 2011 - wielkie wydarzenie kulturalne. To także: największe w regionie spotkanie z nowościami wydawniczymi, możliwość poznania ulubionych pisarzy oraz osób świata kultury, ogromny kiermasz książek po przystępnych cenach, konferencje, happeningi, warsztaty, pokazy filmowe i przedstawienia teatralne, konkursy i spotkania. Mnóstwo imprez towarzyszących, w które włącza się całe miasto. Po prostu wielka frajda dla wszystkich maniaków czytania. Większość imprez będzie odbywała się w świeżo wyremontowanym katowickim "Spodku".


Co ja mogę polecić z przebogatej oferty? Po pierwsze, szczególnie zachęcająco zapowiada się festiwal reportażu pod nazwą KATOWICE NON-FICTION, który odbędzie się w niedzielę 23 października w katowickim Rondzie Sztuki. W całodziennych spotkaniach udział weźmie wielu znanych reporterów. Sami zobaczcie program. 

Bardzo polecam wielbicielom fantastyki spotkania z czołowymi polskimi autorami książek spod znaku fantasy, w tym np.: Jakubem Ćwiekiem, Piotrem Cholewą czy Andrzejem Ziemiańskim. Tę część targów przygotował Śląski Klub Fantastyki. 

Pewnie zauważyliście, że od wielu miesięcy na moim blogu wisi banner plebiscytu "BOOK-TOP SILESIA - 50 książek najlepszych zdaniem Ślązaków". Bardzo wspieram tę akcję, bo pomysł jest świetny, a sama też biorę nieco udział w promowaniu niektórych książek. Plebiscyt przebiegał w kilku etapach. Ruszył na początku roku kalendarzowego. Aby znaleźć się wśród najlepszych 50, zaproponowana przez internautów książka musiała uzyskać minimum 50 pozytywnych komentarzy. Drugi etap rozpoczął się pod koniec czerwca 2011 i polegał na głosowaniu na wybrane pozycje z listy. Ranking zakończył się w tym miesiącu, a nagrodzone książki zostaną zaprezentowane właśnie podczas Targów Książki w sobotę 22 października o godz. 11:00. 

Podczas Targów Książki w katowickim Spodku, po raz pierwszy w Polsce, zaprezentowana zostanie książka Kod Władzy. Autorem jest niejaki Victor Orwellsky - oczywiście to pseudonim literacki. Prawdziwym autorem jest pracownik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, którego zresztą znam, ale nie mogę wyjawić prawdziwego nazwiska. Autor powieści w niespełna pół roku trafił do ponad 1,5 milionowej rzeszy czytelników.  I mimo że książka została porównana do Kodu da Vinci, a zatem to nie jest tematyka, która mnie pociąga, a książek mających w tytule słowo "kod" nie trawię z zasady, to jednak korci mnie, aby przeczytać - z ciekawości, rzecz jasna.


Więcej informacji oraz program można znaleźć na stronie Targów Książki w Katowicach.  

3 komentarze:

Nomad pisze...

A Piotr Cholewa pisze jakieś książki? Ja go znam jako tłumacza i bodajże działacza "Fandomu" jeszcze z dawnej "Fantastyki"

Mażena pisze...

Przez wiele lat związana byłam z warszawskimi z ramienia wydawnictwa /krajowymi i międzynarodowymi/ targami książek. Zamiast pracować często zagapiałam się na autorów, nowości...
Teraz - jako pasjonat, klient.. Bo na targach bywa wiele nowości i premier.
Będziemy czytać, nie straszne wysokie ceny, audiobooki...
Interesującą lekturę polecasz, dziękuję!
Czy odwiedzający targi bez zaproszeń muszą kupować bilet? co jest kuriozalne!

recoleta pisze...

Nie czytam fantastyki. Nie umiem z całą odpowiedzialnością odpowiedzieć na to pytanie, przynajmniej na razie. Ale skoro występuje na targach...