czwartek, 12 stycznia 2012

Gmach Sejmu Śląskiego

W tym budynku bywam dosyć często. Pomyślałam więc, że warto podzielić się fotografiami, bo to bardzo ciekawy obiekt pod względem architektonicznym, ale nie tylko. Gmach Sejmu Śląskiego został zbudowany w latach 1925−1929. W czasie II wojny światowej był siedzibą naczelnika okręgu, w skład którego wchodził Górny Śląsk i zachodnia Małopolska, z Katowicami jako stolicą. Obecnie w budynku Sejmu Śląskiego mieści się Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Śląski Urząd Wojewódzki oraz kilka innych urzędów np. Śląskie Kuratorium Oświaty. 18 sierpnia 1978 roku gmach został wpisany do rejestru zabytków. 

Zdjęcie robiłam kilka dni temu.  Pogoda, jak widać, była dość ponura. W prawym, dolnym rogu pomnik Wojciech KorfantegoSala Sejmowa liczy 80 miejsc dla posłów i prezydium Sejmu, 30 miejsc dla przedstawicieli Urzędu, 30 miejsc dla prasy oraz miejsca dla publiczności obliczone na 120 osób. Nad miejscami góruje trybuna marszałkowska z bogato zdobionymi fotelami marszałka i wicemarszałków. Sala Sejmowa posłużyła jako wzorzec dla budowanej w podobnym czasie siedziby Sejmu Rzeczypospolitej.


Sufit Sali Sejmu Śląskiego


2 komentarze:

Wojtek pisze...

W latach studenckich regularnie jadaliśmy tam obiady na stołówce. Były dośc tanie i dobre (chyba dofinansowywane dla urzędników. Trzeba było obejść trzy skrzydła dookoła, aż się do niej trafiło. Po drodze hitem była bezprzystankowa winda. Super. Nawet raz nie wysiadłem (celowo) na ostatnim przystanku o objechałem wagonikiem dookoła.

recoleta pisze...

Rzeczywiście, jakoś kojarzę taki motyw - chodzi o żywienie w tamtejszej stołówce. Nie wiem, czy przetrwała w jakiejś formie. A winda nazywa się paciorkowa i podobno obecnie już tylko dwie są takie w kraju. Jak będę następnym razem zrobię zdjęcie.