poniedziałek, 1 października 2012

Kamieniec Podolski - twierdza Wołodyjowskiego

Kamieniecka twierdza w ciągu 200 lat oparła się 40 najazdom tureckim, tatarskim i wołoskim. Niestety, nie oparła się "czerwonej zarazie". Stary Zamek usytuowany jest w niezwykle malowniczym miejscu - na skalnym cyplu między brzegami rzeki Smotryczy. Tworzy nieregularny czworobok otoczony potężnymi murami. Wysoko ponad mury wystają potężne baszty o charakterystycznym kształcie. U stóp zamku wije się Smotrycz, która otacza Kamieniec Podolski pętlą, płynąc w głębokich jarach o kilkudziesięciometrowych ścianach. Pierwsze umocnienia obronne powstały w tym miejscu w XI wieku, dzisiejszy wygląd zamku pochodzi głównie z wieków XV-XVII.  

 Jedynym połączeniem twierdzy z miastem jest Most Turecki z końca XVII wieku

 Na tym zdjęciu można zobaczyć, jak potężne są ściany jaru i Mostu Tureckiego. W dole wijąca się Smotrycz

Widok z Mostu Tureckiego

Schodzimy w dół jaru

W jarze dominują rozlewiska i bagna. Nad nimi rozciągnięto liczne mostki, chociaż tylko z daleka wyglądają na solidne. Z bliska tracą na jakości - deski są mocno spróchniałe, wielu brakuje, inne chwieją się i trzeszczą pod nogami, zaś elementy metalowe są mocno zardzewiałe. Strach po tym chodzić


Niestety, Smotrycz jest mocno zanieczyszczona. Jak wszystko co sowieckie, z daleka wygląda bardzo atrakcyjnie, z bliska zalatuje stęchlizną, a i śmieci w niej można uświadczyć

Widok od strony zamku w stronę starego miasta

Wejście na zamek

Dziedziniec w środku zamku


 Widok ze Starego Zamku na ruiny Nowego Zamku

Widok z zamku na okolicę2 komentarze:

strong pisze...

Uwielbiam tego typu budowle. Twierdza Wołodyjowskiego należy do jednych z moich ulubionych:) Polecam każdemu fanowi takich atrakcji.

Tomo1976 pisze...

Na Ukrainie polecam gorąco również wizytę w Karpatach i na Zakarpaciu. Polecam odwiedzić zamek Palanka w Mukaczewie. Robi wrażenie :)