środa, 7 listopada 2012

Architektura Odessy / Arquitectura de Odessa

Według mnie atrakcją Odessy jest wspaniała dziewiętnastowieczna architektura. Odessa to miasto od początku swego istnienia, wielokulturowe - stąd i w architekturze widoczne są wpływy grecko-bizantyjskie, włoskie, francuskie, żydowskie czy ormiańskie. Eklektyzm, secesja, czasami neobarokowy przepych. 

Widać pozostałości silnej kultury żydowskiej, której szczyt rozkwitu przypadł na okres przedwojenny. Dziś z dawnej licznej społeczności żydowskiej pozostały: stara dzielnica żydowska, ulica Żydowska - wąska, ze zniszczonymi budynkami i ruiny synagogi... 

Odessa szczyci się secesyjnymi kamienicami na wzór paryski. Liczne skwery i zieleńce nadają jej klimat śródziemnomorski. Uroku dodają zaułki, boczne uliczki, podwórka... Obok odnowionych kamienic, czasami niezbyt sensownie (czyt. stare drewniane okna wymienione na ordynarne, tandetne plastiki), kolorowych jak turecki bazar, nie brakuje pięknych, choć trąconych rydwanem czasu, kamieniczek, z których tynk malowniczo odpada płatami, odsłaniając prawdziwą tkankę miasta. Wystarczy zejść z głównych tras turystycznych, wypełnionych markowymi sklepami, z wielkimi witrynami, pstrokatymi od reklam, a tak naprawdę niczym się od siebie nieróżniącymi, i zanurkować w boczne uliczki, by zobaczyć monumentalne okucia starych bram, wielkie mosiężne klamki jak do średniowiecznych zamczysk,obrośnięte bluszczem balkoniki czy zaskakujące elementy dekoracyjne takie, jak kamienny krokodyl czy wielka kotwica. Wieczorami te zaułki toną w mroku rozświetlanym punktowo przez klimatyczne latarnie uliczne. 

 


 


 

 


 

2 komentarze:

Wojtek pisze...

Ładna architektura. Miejscami zachowana w dobrym stanie. Początkowe zdjęcia przypominaja mi Barcelonę :-0

Jerry pisze...

Niektore z tych budowli przypominaja bardzo kamienice w Nicei.