niedziela, 2 czerwca 2013

Zamek Książ / El castillo Książ / Książ Castle

Ostatnim punktem naszej wycieczki po Dolnym Śląsku był Zamek Książ, usytuowany pod Wałbrzychem. Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po Wawelu oraz Malborku). Jest również jedną z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych, z racji usytuowania, tego typu budowlą w kraju. W XIII wieku na wzgórzu znajdował się gród obronny. Od tego czasu zamek był często przebudowywany przez kolejnych właścicieli. Ostateczny kształt, czyli to, co widać dziś, zyskał w XVIII wieku. Zresztą dość mocno w zabudowie widać rys baroku. Mnie bardzo podobają się okolice zamku - rozległy park, a właściwie las z punktem widokowym, z którego można podziwiać panoramę zamku. Niestety, zamek jest popularnym celem wycieczek i spacerów - w piękną pogodę, jaka mieliśmy, mnóstwo tu ludzi, a na jedynym parkingu trudno znaleźć wolne miejsce. Zapewne warto odwiedzić wnętrze zamku, my jednak nie mieliśmy czasu, weszliśmy na główny dziedziniec i oblecieliśmy murami zamek dookoła.
 
El castillo Książ es el tercer castillo más grande del país, situado en la zona de Baja Silesia (el sur de Polonia).

Książ Castle is the largest castle in Lower Silesia and the third largest castle in Poland (after the Wawel Castle and the Castle in Malbork), it is at the same time one of the most beautiful castles in the country. 

 

4 komentarze:

Avelina pisze...

Piękny zamek z zewnątrz, bardzo malowniczo wygląda.

T pisze...

Imponujący zamek. Niestety nie miałem okazji jeszcze go odwiedzić.
zapraszam również do siebie :
www.tandmpodrozniczo.blogspot.com

Mażena pisze...

Miejsce bardzo ciekawe i tajemnicze.

recoleta pisze...

Tak naprawdę mocno gimnastykowałam się, aby znaleźć takie ujęcie, żeby nie było tych dzikich tłumów, które zdecydowanie odzierają to miejsce z tajemniczości i uroku. Do tego jeszcze należy zaliczyć dym z grilla, który odbywał się na jednym z tarasów.