sobota, 24 maja 2014

Elisabeth Åsbrink laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

23 maja szwedzka pisarka i dziennikarka Elisabeth Åsbrink otrzymała nagrodę dla najlepszego reportażu 2013 roku za książkę W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa. Nagrodę dla tłumacza otrzymała autorka przekładu Irena Kowadło-Przedmojska. 

W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa to opowieść o Otto Ullmanie, żydowskim chłopcu z Wiednia, który podczas okupacji dostał się do Szwecji, wysłany tam przez chcących ratować syna rodziców. Wyjazd załatwili z ogromnym trudem. Skorzystali z pomocy szwedzkiej misji ewangelickiej działającej wśród wiedeńskich Żydów, ale aby wysłać syna do Szwecji, Ullmanowie musieli go ochrzcić. Po przybyciu na miejsce dzieci zostały zapędzone do ciężkiej pracy, poza uratowaniem życia nikt nie zamierzał im w niczym pomagać. Otto spotkał w Szwecji obojętnych, nieczułych ludzi, ale także zyskał przyjaciół. Jednym z nich był jego rówieśnik Ingvar Kamprad  przyszły twórca IKEA, a wtedy członek szwedzkiej organizacji nazistowskiej. Po wojnie Kamprad nadal utrzymywał kontakty z nazistami i bardzo prawdopodobne, że ich wspierał. Potem przez długie lata ukrywał ten fakt. Był nazistą z przekonania, ale nie przeszkadzało mu to w przyjaźni z Ottonem  Żydem, cudem uratowanym z rąk jego idoli. Książka Åsbrink opiera się m.in. na zachowanych listach, które rodzice słali do syna w Szwecji. Jest również przyczynkiem do dyskusji na temat sytuacji emigrantów i polityki wobec uchodźców.


Więcej o tegorocznej Nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego

2 komentarze:

Jerry pisze...

Przeszlosc tworcy IKEI jest Szwedom dobrze znana, ale zgodnie z mentalnoscia szwedzka, niechetnie sie o tym mowi na codzien. Podobnie jak odwieczne animozje miedzy Norwegia a Szwecja za szwedzkie "grzechy" z czasow II wojny swiatowej.

Adelinka pisze...

Jak to mówi mój syn...- "hmmm, zachęciłaś mnie..."
Na pewno przeczytam , a Tówj blog na pewno będę obserwować !