wtorek, 14 października 2014

Tatry weekendowo - Dolina Strążyńska + Dolina Białego

Niedzielę rozpoczęliśmy od wymiziania się z Bąblem, psem właścicieli schroniska, w którym mieszkaliśmy. Potem skierowaliśmy się do Doliny Strążyńskiej, a następnie doszliśmy do Polany Strażyńskiej. Tu w bacówce wypiliśmy herbatę i poszliśmy pod wodospad Siklawica. Później zaczęliśmy wspinaczkę na Sarnią Skałę. Wspinaczka była dość męcząca, bo ścieżka zygzakami wiodła dość intensywnie w górę i można było się zmęczyć. Na Czerwoną Przełęcz pod Sarnią Skałą wchodziliśmy ok. 50 minut. Tam, po złapaniu oddechu i uzupełnieniu płynów pomaszerowaliśmy na Sarnią Skałę. Szczyt ten pomimo niewielkiej wysokości (1377 m n.p.m.) jest niezwykle malowniczy i roztaczają się z niego bardzo interesujące widoki. Z jednej strony z Sarniej Skały imponująco przedstawia się północna, urwista ściana Giewontu, zaś z drugiej widać całą panoramę Zakopanego. W kierunku zachodnim natomiast widać Kominiarski Wierch. Świetnie przedstawia się także panorama ku Tatrom Wysokim. Można zobaczyć między innymi Koszystą, Żółtą Turnię, Granaty oraz Kozi Wierch. Na szczycie siedzieliśmy dość długo i napawaliśmy się tymi widokami. Cudowna pogoda sprawiła, że w tak eksponowanym i wietrznym miejscu mogliśmy siedzieć w samych koszulkach z krótkimi rękawami. Potem zeszliśmy na Czerwoną Przełęcz, skąd skierowaliśmy się do malowniczej Doliny Białego. Przejście jej w promieniach popołudniowego słońca było wielką przyjemnością. Po wyjściu z Doliny poszliśmy na Ścieżkę pod Reglami i dotarliśmy do parkingu, który znajduje się u wejścia do Doliny Strążyńskiej. Nie ukrywam, dostaliśmy w kość, bo to spory kawałek, ale było warto. Polecam tę trasę, ale powiem szczerze... chodzimy po Tatrach 24 lata i jeszcze nigdy nie trafiliśmy na tak idealną pogodę, szczególnie o tej porze roku.

Nasze schronisko (na granicy Kościeliska i Kirów, 10 minut spacerkiem od wejścia do Doliny Kościeliskiej)

 Przecudowny Bąbel W Dolinie Strążyńskiej przywitała nas wiewióra


 Przy bacówce na Polanie Strążyńskiej

Siklawica 


 Wspinaczka na Czerwoną Przełęcz


 Na Sarnią Skałę wchodzi się już na czterech łapach

 Popas na szczycie


 Widok na Giewont


 Wierzcie lub nie, ale tam z tyłu jest przepaśćZejście do Doliny Białego

 Wisiał na drzewie

 Dolina Białego Widok na Zakopane ze Ścieżki pod Reglami


5 komentarzy:

Krzysztof pisze...

W oczach Bąbla Ty!

Jerry pisze...

Slodziak z tego pieska :-)

Magda i Mateusz pisze...

Tatry na nas czekają ;)

...byłem i widziałem... jerzy-foto.blogspot.com pisze...

piknie, także kocham Tatry. szkoda, że są jeszcze tak daleko. ale może w końcu skończą końcowy odcinek krótkostrady bursztynowej...hej

Mr Guru Limited pisze...

Bardzo fajny blog z dużą ilością fajnych miejsc. Z uwagi na to, że moja małżonka jest Wenezuelką i że Polski nie zna prawie wcale (mimo kilku lat jakie już tutaj żyjemy), Twój blog spełni się w roli (swego rodzaju) przewodnika - Dzięki! :)