piątek, 20 marca 2015

Zaćmienie Słońca / Eclipse de sol / Solar eclipse

Udało mi się dziś uwiecznić zjawisko zaćmienia Słońca. Wprawdzie w pełnej krasie mogli go oglądać marynarze, bo pas całkowitego zaćmienia przechodził niemal wyłącznie przez obszary morskie, ale i tak było to fascynujące przeżycie. Jedynymi obszarami lądowymi, na których można było je było zobaczyć były Wyspy Owcze i Svalbard. Swoje maksimum zaćmienie osiągnęło na wschód od Islandii, gdzie faza centralna trwała 2 minuty 47 sekund. 

Tegoroczne zaćmienie było widoczne jako częściowe w całej Europie, a także na większości obszaru Afryki Zachodniej, Afryki Północnej oraz na części obszaru Bliskiego Wschodu, Azji Środkowej i azjatyckiej części Rosji. W Polsce przesłonięciu uległo – w zależności od regionu kraju – od ok. 60% do ok. 75% tarczy słonecznej. Następne całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Europie nastąpi 12 sierpnia 2026 roku. Tegoroczne zaćmienie było wyjątkowe również z tego powodu, że na końcu swojej drogi po powierzchni Ziemi cień Księżyca dotarł do bieguna północnego. 20 marca jest dniem równonocy wiosennej, zatem zaćmienie nastąpiło w dniu, gdy Słońce po raz pierwszy pojawiło się tam od 6 miesięcy. Tego typu zaćmienie – w regionie bieguna północnego jest wyjątkową rzadkością. Zdarza się raz na 500 tys. lat, a nawet rzadziej! 

W Polsce zjawisko można było obserwować w godzinach porannych. Rozpoczęło się po godz. 9.40. Jako pierwsi zobaczyli je wrocławianie (o godz. 9.41). Następnymi obserwatorami byli mieszkańcy Krakowa i Gdańska. Warszawiacy zobaczyli zaćmienie po godz. 9.48. Największa faza zjawiska (apogeum) rozpoczęła się na krótko przed godz. 11.00. 
Brak komentarzy: