czwartek, 6 sierpnia 2015

Leżajsk, po katolicku i po żydowsku

Wczorajszy dzień spędziliśmy w Leżajsku, miasteczku znanym z dwóch powodów. Po pierwsze, jest tu cmentarz żydowski, na którym znajduje się grób słynnego cadyka Ohela Elimelecha. Elimelech z Leżajska, żył w XVIII wieku, był propagatorem chasydyzmu w Galicji i twórcą koncepcji cadykizmu. W przekazach ludowych zachowały się opowieści o jego niezwykłych przygodach i cudownych zdarzeniach, także o jego długowieczności. Każdego roku w rocznicę śmierci Elimelecha – 21 dnia miesiąca adar wg kalendarza hebrajskiego, czyli pod koniec marca, do jego grobu przyjeżdżają liczne pielgrzymki chasydów z całego świata. Chasydzi wierzą, że jeśli się choć raz w życiu odwiedzi grób cadyka, nie umrze się w grzechu. Ponadto pielgrzymi zostawiają na jego grobie kwitłech, czyli karteczki z prośbami, które cadyk ma przekazywać Bogu. Każdego roku do Leżajska przyjeżdża kilka tysięcy (nawet 10 tys.) pielgrzymów z całego świata, w większości z Izraela i Stanów Zjednoczonych. Nawet podczas naszego zwiedzania przyjechali jacyś nobliwi chasydzi w swoich tradycyjnych chałatach.

Drugą przyczynę, z której Leżajsk jest słynny, stanowi bazylika zwiastowania NMP i klasztor bernardynów w Leżajsku. Fundatorem kościoła i klasztoru był Łukasz Opaliński. Zabudowania tego kompleksu sakralnego są jednym z najcenniejszych zabytków architektury kościelnej z pogranicza renesansu i baroku. W kościele znajduje się obraz Matki Bożej Leżajskiej (Pocieszenia), który powstał przed 1590 rokiem. Ciekawostką jest fakt, że król Władysław IV w dowód wdzięczności za zwycięstwo odniesione w 1642 roku pod Chocimiem złożył tu swoje votum.

Ratusz i wieża obronna przy Rynku w Leżajsku

Rynek z pomnikiem Władysława Jagiełły

Cmentarz żydowski 

Grób cadyka Elimelecha

Bazylika zwiastowania NMP i klasztor oo. bernardynów z pierwszej połowy XVII wieku

 Przed klasztorem dopadła nas ulewa, widać, jak wszystko spływa wodą. Potem trochę grzmiało, ale obeszło się bez burzy. Za to zrobiła się nieprawdopodobna parówka


 Teren klasztoru otoczony jest murami obronnymi z basztami i bramamiNa terenie kompleksu sakralnego znajduje się muzeum z bogatymi zbiorami. Jego zwiedzanie z sympatycznym ojcem Marcinem zajęło nam prawie 2 godziny. Było warto!


Sanktuarium leżajskie znane jest z przepięknych organów. Ich powstanie datuje się na drugą połowę XVII wieku. Budowę sfinansowała rodzina Potockich. Należą do najcenniejszych zabytków tego typu nie tylko w Polsce, lecz także w Europie.

Od 24 lat odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Brak komentarzy: