niedziela, 14 maja 2017

Procesja świętego Stanisława na Skałkę

Procesja św. Stanisława z Wawelu na Skałkę w Krakowie odbywa się od połowy XIII wieku, a więc jest to tradycja bardzo stara. Dla przypomnienia, św. Stanisław, biskup krakowski, męczennik, święty Kościoła katolickiego, jeden z głównych patronów Polski, wszedł w konflikt z królem Bolesławem Śmiałym (zwanym też Szczodrym). Jak donosi Gall Anomim w swojej Kronice, nie do końca znane są szczegóły tego sporu (lub też Gall Anonim je znał, ale celowo przemilczał). Wiadomo jednak, że Stanisław krytykował Bolesława, szczególnie z powodu jego postępowania wobec poddanych. Król wydał biskupa na śmierć przez obcięcie członków, co uczyniono podczas mszy, którą sprawował. Było to w 1079 roku. Kult Stanisława bardzo szybko się rozpowszechnił i 27 września 1089 roku szczątki biskupa zostały uroczyście przeniesione w procesji ze Skałki do katedry na Wawelu. Papież Innocenty IV 8 września 1253 roku w Asyżu ogłosił Stanisława świętym. W tym samym roku, w rocznicę translacji relikwii ze Skałki na Wawel odbyła się pierwsza procesja z Wawelu na Skałkę i z powrotem na Wawel. Tak dzieje się od średniowiecza do dziś (z przerwą na czas okupacji niemieckiej). 

Jest to ogromne święto dla krakowian, co można zobaczyć na poniższych zdjęciach. W procesji oprócz relikwii niesione są liczne feretrony i sztandary. Uczestniczy w niej duchowieństwo, przedstawicielki żeńskich zgromadzeń zakonnych, przedstawiciele cechów miejskich, bractwa kurkowego, uczelni oraz władze miasta Krakowa i przedstawiciele władz państwowych. Dodam tylko, że po raz pierwszy w życiu brałam udział w tej procesji i zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie. 


Rycerze KolumbaBożogrobcy, czyli Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie


Rektorzy krakowskich uczelni

Relikie św. Wojciecha

Rycerze Kolumba jako obstawa VIP-ów

Pierwszy z lewej arcybiskup Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i prymas Polski
Pierwsza z lewej Anna Maria Anders, córka generała Władysława Andersa


Relikwiarz z relikwiami św. Stanisława

Z prawej kardynał Kazimierz Nycz

Kardynał senior Stanisław Dziwisz

Arcybiskup Wiktor Skworc (metropolita katowicki), arcybiskup Marek Jędraszewski (metropolita krakowski) i arcybiskup Stanisław Gądecki (przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski)

W tle Skałka, czyli bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława biskupa i męczennika

2 komentarze:

Krzysztof pisze...

zaszczytem była asysta przy VIP-ach w tak ważnej uroczystości

Barbara Wójcik pisze...

Wspaniała uroczystość, chciałabym kiedyś pójść w tym orszaku.